İSTİHDAM GARANTİLİ MESLEKİ EĞİTİM

Okuduğunuz haber
ARSLANHAN'DAN 6 EKİM AÇIKLAMASI

YÜRÜYEN KÖŞK KOŞUSU 10 KASIMDA DÜZENLENECEK

Anasayfa   /    Güncel    /    ARSLANHAN'DAN 6 EKİM AÇIKLAMASI

ARSLANHAN'DAN 6 EKİM AÇIKLAMASI

Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan, 6 Ekim Cerebral Palsy günü nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı.

GÜNCEL      03 Ekim 2019 - 15:32     0

ARSLANHAN'DAN 6 EKİM AÇIKLAMASI

Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan, 6 Ekim Cerebral Palsy günü nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı. Arslanhan'ın yazılı açıklaması şu şekilde;

" Dünya’da 50 ülkede, 450’den fazla sivil toplum kuruluşunun desteklediği bu anlamlı günde hep birlikte hareket ederek toplumda Cerebral Palsy’ye daha fazla dikkat çekmek üzere çaba sarf edeceğiz. Sizlerin de gücüyle Cerebral Palsy ile yaşayan çocuklarımızın, gençlerimizin ve ailelerimizin hayatlarını kolaylaştıracağımıza inancımız tamdır.
Dünyada Cerebral Palsy ile yaşayan yaklaşık 18 milyon insan var, her sekiz saatte bir Cerebral Palsy’li bebek dünyaya gelmektedir. 350 milyon insan ise Cerebral Palsy sendromlu bir çocuk veya yetişkinle yakın ilişki içerisinde. Ülkemizde de toplam 9 milyon engellinin büyük bir bölümü spastik bireyler oluşturmaktadır. Cerebral Palsy, bebek ve çocuk beyninde oluşan bir hasara bağlı kalıcı duruş, hareket ve denge kusuru olarak tanımlanmaktadır. Beyindeki zedelenme ilerleyici değildir, ancak çocuğun yürüme, denge kurma ve hareketlerindeki güçlük zamanla artabilmektedir. Bununla birlikte, beyin veya beyinciğin sağlam kalmış alanlarında eğitim ve rehabilitasyon uygulanarak bu alanlara işlevsellik kazandırılabilmektedir. Yani, halk arasında 'spastik çocuk' olarak bilinen Cerebral Palsy'li çocukların, doğru bakım, tedavi ve eğitimle yaşamlarını diğer bireyler ile birlikte, toplumla iç içe bir şekilde "eşit ve onurlu" bireyler olarak sürdürebilmeleri mümkündür.
Türkiye Spastik Engelliler Federasyonumuz, bütün spastik bireylerin sosyal, ekonomik, kültürel, sportif, hukuki ve mesleki yönden toluma ve çalışma hayatına kazandırılması, ortak hak ve menfaatlerinin korunması amacı ile, 2005 yılında kurulmuştur. Spastik bireylerin hakları için mücadele veren ve bu alanda ülkemizin çeşitli bölgelerinde çalışmalar yapan Spastik derneklerin en üst çatı örgütü Türkiye Sakatlar Konfederasyonunu oluşturan 5 Federasyondan birisidir.
Engellilere ve insan haklarına yönelik uluslararası sözleşmeler ışığında tüm yasal düzenlemelerin yapıldığı ülkemizde, hala daha toplumsal farkındalık yolunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Toplumumuzun %55'i Engellilere acıma hissiyle bakmakta, %21'i engellileri önemsememekte, %10'u engellileri toplumun sırtında yük olarak görmekte, Toplumun %70,'lik büyük bir bölümü "engelli" komşu istememektedir.

6 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü yaklaşıyor. 

Dünya’da 50 ülkede, 450’den fazla sivil toplum kuruluşunun desteklediği bu anlamlı günde hep birlikte hareket ederek toplumda Cerebral Palsy’ye daha fazla dikkat çekmek üzere çaba sarf edeceğiz. Sizlerin de gücüyle Cerebral Palsy ile yaşayan çocuklarımızın, gençlerimizin ve ailelerimizin hayatlarını kolaylaştıracağımıza inancımız tamdır. Bildiğiniz üzere dünya genelinde “yeşil” Cerebral Palsy rengi olarak kabul görmektedir. Yeşil; filizlenme, büyüme ve yaşamın yenilenmesi ile ilişkili bir renktir. Bu bağlamda Cerebral Palsy farkındalığı için yürüttüğümüz tüm etkinliklerde “yeşil” rengini kullanmayı önemsiyoruz. Bu yıl yeşilin kullanımını yaygınlaştırmak üzere farklı alternatif hazırladık. 

YEŞİL GİYİNİN, yeşil giyinerek yeşil takarak Cerebral Palsy farkındalığına dikkat çekin

LOGONUZU YEŞİL YAPIN, firmanızın losusunu veya profilini bir günlüğüne yeşil yapın

YEŞİL IŞIK YAKIN, 6 Ekim haftası boyunca kurumunuzun veya evinizin bahçesini yeşil ışık ile aydınlatın

Sizler de bu kampanyaya katılabilir, paydaşlarınızın destek vermesini sağlayabilirsiniz.  En büyük gayretimiz biricik çocuklarımızın hayatta daha fazla yer almalarını sağlamaktır. 
ENGELLİ BİREYİN SORUNU BİR İNSAN HAKLARI SORUNUDUR,
Çağdaş demokrasi anlayışına göre çağdaş toplumlarda, artık insanların fakir, cahil, engelli, genç, yaşlı, kadın ya da erkek olmaları, onların haklarını kullanmalarını engellememektedir. Bu nedenle, bedensel veya zihinsel engeli olanların sorumluluğu, teorik olarak sadece ailelerine değil, aynı zamanda topluma ve ülke yönetimlerine de düşmektedir.
Engellilerin sorunları salt, ekonomik yaklaşımlarla, maaş bağlamak vb. açılımlarla çözülemez, sosyal, kültürel, siyasal hakları verilmeden, engelliyi birey olarak kabul etmeden, ne yoksulluktan ne de yoksunluktan kurtarabiliriz. Tek başına yasal düzenlemeler, sorunları çözmez, tam tersine sorunların çözümsüzlüğünü de içinde barındırır. Önemli olan o yasaların sokakta ve sokaktaki kişi tarafından ne kadar algılanabildiği ve uygulanabildiğidir. Engelli bireyin yaşadığı sosyal dışlanma, eşitsizlik, ayrımcılık gibi sorunlar, diğer dezavantajlı (çocuklar, yaşlılar, hastalar, etnik, dinsel gruplar v.b.) grupların yaşadıklarından ayrı düşünülemez.
Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu olarak Dünya Cerebral Palsy Günü dolayısıyla “YEŞİL IŞIK YAK”  farkındalık etkinliği ile engelsiz yarınlar için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğimizi yeniden beyan ediyoruz."

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ