ÇİFTLİKKÖY BELEDİYESİ’NDE TELEFONLA TERAPİ DÖNEMİ BAŞLADI

Okuduğunuz haber
ARSLANHAN'DAN 'ÖZEL' TEŞEKKÜR

EVDE SANAT VAR

Anasayfa   /    Güncel    /    ARSLANHAN'DAN 'ÖZEL' TEŞEKKÜR

ARSLANHAN'DAN 'ÖZEL' TEŞEKKÜR

Spastik Engelliler Federasyonu ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Murat Arslanhan, ek genelge ile evden dışarı çıkmalarına olanak sağlanan özel çocuklar için Yalova Valisi Muammer Erol'a teşekkür etti.

GÜNCEL      09 Nisan 2020 - 21:58     0

ARSLANHAN'DAN 'ÖZEL' TEŞEKKÜR

Spastik Engelliler Federasyonu ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Murat Arslanhan, ek genelge ile evden dışarı çıkmalarına olanak sağlanan özel çocuklar için Yalova Valisi Muammer Erol'a teşekkür etti.

Arslanhan yaptığı açıklamada; "20 yaş altına sokağa çıkma yasağ gelince Yalova Valisi Sayın Muammer EROL ile yaptığımız görüşme sonucunda sayın valimiz konuya hassasiyetle yaklaşmış özel gereksimi olan bireylerde uygun şartlar sağlanması kaydıyla gerekli kolaylıkların gösterilmesi için şifahi talimat vererek örnek olmuşlardır. Şimdi ise İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yasal zemine taşınmıştır. Hem içişleri bakanımıza hemde sayın valimize teşekkür ediyorum. Ailelerimizden bu konuda yoğun talep vardı. Ailelerimizin ve engelli bireylerimizin ihtiyacı bu genelgeyle karşılanmış oldu. Ancak özellikle ailelerimize sesleniyorum. Söz konusu salgın çok hızlı yayılmakta çok zorlanmadıkları müddetce evde kalsınlar. Eğer dışarı çıkarlarsa genelgede belirtilen kurallara uysunlar. " dedi

PARK VE BAHÇELERDE DOLAŞABİLECEKLER

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 İl Valiliğine “Özel Gereksinimi” olan çocuklar ve gençlerle ile ilgili istisnaları içeren ek genelge gönderildi.  Buna göre 20 yaş altındaki otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı konulmuş “Özel Gereksinimi” olan çocuk ve gençlerin enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske kullanmak, el temizliği ve hijyene uymak koşulu ile ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verilecek. Bu çocuk ve gençlerin ebeveyn ya da bakıcılarının, muhakkak rahatsızlıklarını kanıtlayıcı rapor gibi belgeleri yanında bulundurması zorunlu olacak." dedi.

RUHSAL VE FİZİKSEL SAĞLIKLARI OLUMSUZ ETKİLENEBİLİR

İçişleri Bakanlığı'nca valiliklere gönderilen genelgeyle 20 yaş altındaki 'özel gereksinimi' olan çocuk ve gençlerin enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek koşulu ile ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verildi.

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliği'ne Corona Virüs tedbirleri kapsamında 'özel gereksinimi' olan çocuk ve gençlerle ile ilgili istisnaları içeren ek genelge gönderdi. Genelgede, 20 yaş altındakilerin Corona Virüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkmalarının geçici olarak yasaklandığı hatırlatıldı. 01 Ocak 2000 sonrası doğmuş, doğuştan ya da sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetilerini kaybetmiş, günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini önemli ölçüde kendi başına yerine getirememesi nedeniyle başkalarının desteğine gereksinim duyan bireylerin uzun süre kapalı alanda kalmasının ruhsal ve fiziksel olarak sağlıkları üzerinde olumsuzluklar oluşturabileceği ifade edildi.

Bu kapsamda, otizm ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanı konulmuş ‘özel gereksinimi’ olan çocuk ve gençlerin ebeveyn veya bakıcıları refakatinde, rahatsızlıklarını kanıtlayıcı rapor vb. belgeleri yanında bulundurmak, enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske kullanmak, el temizliği ve hijyene uymak koşulu ile ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verilmesi istendi.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ