ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN ÇEVRE TEMİZLİĞİ

Okuduğunuz haber
TURİZM HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

İYİ PARTİ YALOVA İL BAŞKANI ÇAM VE YÖNETİM KURULU İSTİFA ETTİ

Anasayfa   /    Güncel    /    TURİZM HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

TURİZM HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Turizm Haftası dolayısıyla Yalova'da kutlama programı gerçekleştirildi. Yöresel gıda ürünlerinin de kurulduğu etkinlikte, folklar dernekleri Atatürk anıtı önünde gösteriler gerçekleştirdi.

GÜNCEL      16 Nisan 2019 - 09:16     0

 TURİZM HAFTASI  ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

İlk tören,15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilirken,  Törene Yalova Valisi Muammer Erol ve il protokolü de katıldı. 

Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan etkinlikler, Saygı duruşu ve  Yalova Kültür ve Turizm İl Müdürü Şeref Talinin açış konuşmasıyla devam etti. Tali, yaptığı konuşmada” Turizm, ulusal ve uluslararası düzeyde kazandığı dev boyutlarıyla, yatırımları ve iş hacmini geliştiren, gelir oluşturan, döviz sağlayan, istihdam alanları açan, sosyal ve kültürel hayatı etkileyen, önemli toplumsal bir nitelik kazanmıştır. Bu nitelik dünyada turizme yönelik ulusal ilgiyi artırmış, turizmden beklentileri olan ülkeleri, bu endüstrinin geliştirilmesine yöneltmiştir. Türkiye, dünyada turist çeken ülkeler sıralamasında 8. sırada yer alırken, döviz sıralamasında ise 14. sırada bulunmaktadır.” dedi

Tali konuşmasında “ Ülkemizde gelişen turizm hareketliliğinin Yalova'mızı da pozitif yönde etkileyeceği, 2019 yılı sonu itibariyle yerli, yabani ve günübirlik olmak üzere turist sayısının 1 milyonu geçeceği yönündedir. Yalova'da özellikle şifalı termal sularına sahip sağlık turizmi başta olmak üzere, kendine has coğrafi yapısı ve iklime sahip olması dolayısıyla kongre ve yayla turizmi, bitki örtüsü ve yaban hayatı av turizmine ilgi duyanlara önemli bir potansiyel sunar. Yat durizmi için her tarafı denize çevrili olağanüstü güzelliklere sahip, yamaç paraşütü gibi hava sporları meraklıları için de keşfedilmesi gereken bir yerdir" dedi.

Kutlama programı daha sonra, Gazi Paşa caddesinden Atatürk anıtına kadar devam eden ve folklorcuların katılımıyla gerçekleşen yürüyüşün ardından kutlamalar Atatürk anıtı önünde devam etti.

Bahçelievler ilkokulunun Mehteran takımı, Kuzey  Kafkas, Yalova Tufag ve Yafem ekiplerinin gösterileriyle devam eden kutlamalar Yalova’da 22 Nisan’a kadar  Yalova ve İlçelerinde gerçekleşecek etkinliklerle devam edecek.

Öte  yandan, Kutlamalar kapsamında 10 gün açık kalacak olan yöresel gfıda ürünlerinin satışlarının yapıldığı stantlara Yalovalılar ilgi gösterirken, Yalova Valiliği, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Rize Güneysu Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği tarafından Karadeniz'e mahsus yemeklerin dağıtımı da  ilk gün ücretsiz olarak yapıldı. 

15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası etkinlikleri açılış töreni ile başladı. Açılış töreninde, 3 bin ton lahana sarması, 2,5 ton lahana çorbası ve 1,5 ton mısır ekmeği dağıtıldı. 

Yalova'da 1 milyon turist bekliyoruz'..

Yalova'da 1 milyon turist beklediklerini söyleyen Tali, "Turizm, ulusal ve uluslararası düzeyde kazandığı dev boyutlarıyla, yatırımları ve iş hacmini geliştiren, gelir oluşturan, döviz sağlayan, istihdam alanları açan, sosyal ve kültürel hayatı etkileyen, önemli toplumsal bir nitelik kazanmıştır. Bu nitelik dünyada turizme yönelik ulusal ilgiyi arttırmış, turizmden beklentileri olan ülkeleri, bu endüstrinin geliştirilmesine yöneltmiştir. Türkiye, dünyada turist çeken ülkeler sıralamasında 8. sırada yer alırken, döviz sıralamasında ise 14 sırada bulunmaktadır. Bakanlığımız 2018 yılı turizm verilerine göre ülkemize gelen turist sayısı 46 milyon, turizm gelirleri ise 29,5 milyar dolar olmuştur. 2019 yılında beklenen turist sayısı 52-53 milyon, beklenen döviz geliri ise 38 milyar dolar olarak öngörülmektedir. Ayrıca, 2019 yılında beklenen turist sayısında yüzde 15 artış beklenirken, döviz gelirlerinde ise yüzde 30 artış öngörülmektedir. Ülkemizde gelişen turizm hareketliliğinin Yalova'mızı da pozitif yönde etkileyeceği, 2019 yılı sonu itibariyle yerli, yabanı ve günübirlik olmak üzere turist sayısının 1 milyonu geçeceği yönündedir" dedi.

'Paket tur programları hazırlanıyor'..

"Turizm sektörünün diğer sektörlere göre daha avantajlı olmasının yanında, kültürler arası etkileşime katkı sağladığının bilincinde olarak çalışmalarımızın bu yönde olduğunu ifade etmek istiyorum" diyen Tali, "Turizmin tüm alt başlıklarının bulunduğu Yalova'da özellikle, şifalı termal sularına sahip sağlık turizmi başta olmak üzere, kendine has coğrafi yapısı ve iklime sahip olması dolayısıyla kongre ve yayla turizmi, bitki örtüsü ve yaban hayatı av turizmine ilgi duyanlara önemli bir potansiyel sunuluyor. Yat turizmi için her tarafı denizle çevrili olağanüstü güzelliklere sahip, yamaç paraşütü gibi hava sporları meraklıları için de keşfedilmesi gereken cennetten bir köşedir Yalova. Sağlıklı bir çevrenin en iyi göstergesi olan kuşlar, kuş gözlemciliği, doğayı kuşların dünyasından tanımayı sağlayan bir gözlem sporudur. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2023 Stratejisi'nde belirtilen; tarihi, doğal ve kültürel potansiyelin harekete geçirilmesi, sürdürülebilir turizm altyapısının ortaya çıkarılması; mekân ve yaşam kalitesinin artırılması etkin tanıtım politikalarıyla bölgenin markalaştırılması; bölgeye gelen turist sayısını ve ortalama kalış süresini artırarak turizm sezonunun genişletilmesi ve bu suretle bölgenin turistik cazibe merkezi haline getirilmesi için Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) işbirliği ile ‘Paket Tur’ programı hazırlanması çalışmalarına başlanmıştır" ifadelere yer verdi.

 'Yeni rotalar belirlenecek'..

Yalova'da yeni destinasyon rotalarının belirleneceğini söyleyen Tali, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bu projenin amacı turizm faaliyetlerini kıyı, deniz turizminin ötesine olduğu taşımak, alternatif turizm türlerin geliştirerek turizm faaliyetlerini 12 aya yaymak, Yalova'mızı sahip farklı değerleri ile tanıtmaktır. Yalova'daki turizm destinasyon rotalarımızın belirlenmesi, veri tabanının oluşturulması ilimize hazırlanarak, günübirlik, iki günlük ve üç günlük paket turların tur operatörlerinin istifadelerine sunmak ve Yalova'nın turizm gelirlerini artırarak istihdam sağlanması ve turizm pastasından daha fazla pay almasını sağlamaktır. Bu kapsamda özellikle kültürel zenginliklerimizin turizme kazandırılması termal kaynakların değerlendirilmesi, bu alanda hizmet veren personelin eğitiminin artırılması gerekli altyapı ve tanıtım faaliyetlerinin yürütülmesi hususlarında gerekli çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir."

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ