TERMA CİTY GAZETECİLERİ AĞIRLADI

Okuduğunuz haber
'GÖNÜLLÜLÜK ESASIYLA ÇALIŞIYORUZ'

YÜRÜYEN KÖŞK 1 GÜN KAPALI OLACAK

Anasayfa   /    Güncel    /    'GÖNÜLLÜLÜK ESASIYLA ÇALIŞIYORUZ'

'GÖNÜLLÜLÜK ESASIYLA ÇALIŞIYORUZ'

Yürüyen Köşk Derneği'nin 1. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi ve Metin Erdoğan yeniden başkan seçildi.

GÜNCEL      14 Ocak 2020 - 13:40     0

'GÖNÜLLÜLÜK ESASIYLA ÇALIŞIYORUZ'

Yürüyen Köşk Derneği'nin 1. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi ve Metin Erdoğan yeniden başkan seçildi.

Yürüyen Köşk Derneği genel kurulunu yaptı. Dernek Başkan Yardımcısı Makbule Budak Çalışkan, Sekreter Nuran Uzun Turan, Sayman Leyla Keğaz, Yönetim Kurulu Üyesi Hanife Özçam, Aytekin Vural ve İsmail Mutlu seçildi. Araştırmacı-Yazar Metin Erdoğan'ın öncülüğünde Makbule Budak Çalışkan, Nuran Uzun Turan, Leyla Keğaz, Nevzat Hatinoğlu, Hanife Özçam ve İsmail Mutlu'nun girişimleri sayesinde Yürüyen Köşk Derneği kuruldu ve 1. olağan kongresini gerçekleştirdi. Kongrede yapılan oylama sonucunda Metin Erdoğan, yeniden başkan seçildi. Küçük bir gönüllüler grubu olarak yaklaşık 8 yıldan beri Yalova’daki Ata yadigarı “Yürüyen Köşkü” tanıtmaya çalıştıklarını söyleyen Erdoğan, "Çalışmalarımızı hiçbir kurumdan maddi yardım almadan gönüllülük esasına göre yaptık. Bu çalışmalarımızı daha etkin bir şekilde yürütmek için dernekleşmeye karar verdik. Bilindiği gibi, kısa adı YKD olanYürüyen Köşk Derneği'nin, Atatürk’ün Yalova’ya gelişinin 90. yıldönümü olan 19 Ağustos 2019 günü tarihinde kurduk. 11 Ocak 2020 günü gerçekleştirdiğimiz YKD’nin I. Olağan Genel Kurulu'nda yönetim kurulu üyeliğine seçildiler. Tüm katılımcılara teşekkür ederiz" diye konuştu.

YÖNETİM KURULU BELLİ OLDU

Yapılan oylama sonucunda Dernek Başkanı Metin Erdoğan seçildi. Dernek Başkan Yardımcısı Makbule Budak Çalışkan, Sekreter Nuran Uzun Turan, Sayman Leyla Keğaz, Yönetim Kurulu Üyesi Hanife Özçam, Aytekin Vural ve İsmail Mutlu seçildi. YKD'nin amaçlarından bahseden Başkan Erdoğan, "Yalova ilimizin markası olan Yürüyen Köşk, aynı zamanda bir doğa ve çevre sembolüdür ve teknoloji harikasıdır. En temel amacımız, bu sembol eserin korunması, yaşatılması ve dünyaya tanıtmasını sağlamaktır. Bu simge eserden hareketle, tarihimize, değerlerimize sahip çıkmak ve özellikle çocuklarda ve gençlerde çevre bilinci oluşturmaktır. Atatürk başta olmak üzere, ülkemiz topraklarından çıkan dünya çapındaki efsane çevrecileri (Manisa Tarzanı, Halikarnas Balıkçısı ve Hayrettin Karaca) örnek uygulamalarıyla kamuoyunun dikkatine sunmak, bu suretle çevre kirliliğine karşı önlemler alınmasını sağlamaktır. Yalova’nın tanıtımına ve turizmine katkıda bulunmaktır" dedi.

HER KESİME EŞİT MESAFEDEYİZ

YKD'nin çalışma prensiplerini de açıklayan Erdoğan, "YKD’in çalışmaları yasalar çerçevesinde demokratik şekilde yürütülecektir. YKD, bağımsız bir sivil toplum kuruluşu (NGO-NonGovernmentalOrganisation) olmaya özen gösterecektir. YKD, tüm anayasal siyasi partilere eşit mesafede duran kesinlikle partiler üstü bir dernek olacak ve bir akraba veya hemşehri kuruluşu olmayacaktır. YKD, etkinliklerini üyelerden alınan aidatlar ve gönüllü bağışları ile yürütecektir ve özellikle harcamalarda titiz davranacak ve şeffaf olacaktır. YKD, 'El ele' parolası çerçevesinde, ilgili kişi, kurum ve kuruluşlarla işbirliğine özen gösterecektir" dedi. Emeği geçenlere teşekkürünü de eksik etmeyen Erdoğan, "Yürüyen Köşk Müzesi son yıllarda yurtiçinden ve dışından rekor sayıda ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bunda çabalarımızın biraz etkili olduğu söylenebilir. Ata yadigarı bu tarihi eserin korunması ve tanıtılmasında büyük emekleri geçen Belediye Başkan Vefa Salman’a öncelikle şükranlarımızı sunarız. Diğer taraftan yaptığı yürüyen köşk bestesi ile bu eserin dünyada tanınmasını sağlayan ünlü piyanist Fazıl Say’a teşekkür ederiz. Ayrıca köşkün korunması ve tanıtımı için emekleri geçen, Bakan Dr. İmren Aykut ile Bakan Yaşar Okuyan’a, eski Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu’na teşekkür borçluyuz" ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ