DOLAR 9,2620
EURO 10,7921
ALTIN 526,44
BIST 1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Yalova 16°C
Sağanak Yağışlı
Yalova
16°C
Sağanak Yağışlı
Pts 18°C
Sal 19°C
Çar 19°C
Per 19°C

DEMİRHAN: ‘YALOVA’NIN KENDİNE ÖZGÜ KİMLİĞİ YOK’

DEMİRHAN: ‘YALOVA’NIN KENDİNE ÖZGÜ KİMLİĞİ YOK’

Deva Partisi Yalova İl Başkanı Mehmet Demirhan ve yönetim kurulu üyeleri, parti binasında düzenlenen basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Demirhan, Yalova’nın iyi yönetilmediğini, kendine özgü bir kimliğinin bulunmadığını, acil eylem planının devreye sokulması gerektiğini belirtti. Deva Partisi Yalova İl Başkanı Mehmet Demirhan, “Yalova maalesef iyi yönetilmiyor, acil eylem planı devreye sokulmalı. İktidara geldiğimizde ranta tipobet değil, hizmete dayalı bir yönetim şekli ile vatandaşlarımıza hizmet edeceğiz. Deva Partisi olarak bunun buradan sözünü veriyoruz. Yalova’nın kendine özgü kimliği yok. Turizm, tarım, sağlık ve sanayi atılımları tam olarak şehrimizde mevcut değil. 3 büyükşehrin arasında kalmışız ve ciddi ölçüde tanıtım eksikliğimiz var. Turizme yönelik hiçbir yatırımımız yok. Yalova’nın cazibe merkezi haline gelebilmesi için turizm kimliği şart. Kentsel dönüşümle ilgili 50 Binlik plan onay sürecinde ve bizde bu süreci takip ediyoruz. Kentsel dönüşüm ofisi yapıldı, pandemiye denk gelince vatandaş ne kadar başvurdu, bilgilendirme ne ölçüde yapıldı bilmiyoruz. Vatandaşımızın canı ve malı menfaatine yapılacak her dönüşümü destekliyoruz. Göreve geldiğimizde düzeni yıkmaya değil, düzeltmeye geliyoruz. Şehrimizle, ülkemizle ilgili hayallerimiz var. Sağlık, turizm ve tarım alanlarıyla ilgili çalışmalarımız olacak. Biz işi ehline liyakat sahibi kişilere bırakacağız. Yalova’da sanayiye asla karşı değiliz. Biz yanlış ve karma sanayiye karşıyız. Çevremize, doğamıza, sağlığımıza ve geleceğimize zarar vermeyen her sanayiyi destekleriz. Ayrıca Arboretum arazisi ile ilgili hazırlanmış bir takım planlar var. Orası ticari ve turizm amaçlı kullanılabilir. Kongre turizmine uygun şekilde bir konsept hazırlanabilir” diye konuştu.

 ‘Yalova esnafına hangi faydaları dokundu?’

Yalova, 8 belde, 6 ilçe, 43 köy ve 14 merkez mahalleden oluşan 270.976 kişilik nüfusa sahip kozmopolit bir şehir olduğunu söyleyen Demirhan, “Yalova; İstanbul, Kocaeli ve Bursa arasında bir köprü konumu taşımaktadır. Buna rağmen ilimizde göz ardı edilemeyecek birçok sorun yaşanmaktadır. Pandemi tüm dünyada ve ülkemizde özelde Yalova’mızda tüm zorluklarıyla hissediliyor. En başta sağlık, ekonomik ve ruhsal olarak 10 aydır etkilerini en derinden hissediyoruz. Öncelikle şehrimizin, ülkemizin tüm kahraman sağlık çalışanlarına bütün fedakarlıkları için teşekkürü bir borç biliyoruz. Pandeminin etkilerini en çok hisseden esnafın ve dar gelirlinin ihtiyaçları ve bu süreci atlatabilmeleri için gereksinimleri adına elle tutulur herhangi bir politika üretilememiştir. Pazarda HES kodu uygulaması vardır. Yerinde bir uygulamadır. Fakat Pazar esnafının muadili olan sektörlerde HES Kodu uygulaması serbestisinin adil uygulanmadığını görüyoruz. Zaten gerek müjde adı altında gerek destek söylemleri ile sadece vaatlerden öteye gitmeyen, ne esnafa ne de çalışana hiçbir deva olmayan basiretsiz bir yönetim anlayışıyla karşı karşıyayız. En son açıklanan kira desteği esnafımıza amiyane tabirle bir parmak bal çalmaktan öteye gitmeyen bir vaat olmuştur. Hoş verilen vaatlerinde zaten uygulamadaki engelleri ile birçok kişi ve kurum da bu desteklerden faydalanamamıştır. Keşke bu eleştirilerimize maruz kalmak yerine takdirimizi ve teşekkürümüzü ileteceğimiz destekler açıklansaydı. Dünyanın her bir yerine yardımlarıyla elini uzatan Türkiye maalesef içeride sınıfta kalmıştır” dedi.

‘Deprem gerçeği göz ardı edilemez’

Yalova’nın deprem gerçeği ile yüz yüze olduğunu ve kentsel dönüşüm planında bu eksikliklerin giderilmesi gerektiğine değinen Deva Partisi Yalova İl Başkanı Mehmet Demirhan, “Ayrıca; Deprem gerçeğini ağır yaşamış bir il olmasına rağmen genel olarak insanların yoğun yaşadığı bölgelerde ve yüksek riskli binaların kentsel dönüşüm zorluklarının çözüme kavuşmaması Yalova için büyük bir sorundur. Bunun yanında turizme müsait olan Yalova’nın kumsallarının ve denizinin ıslah edilememesi ve kirliliği başlıca sorunlardan biridir. Yalova’da Turizm Danışma Merkezleri’nin bulunmaması turizmin ilerlemesi açısından bir sorundur. Şehir içi kullanılan araç yollarının plansızlığı ve bilimden uzak israfa meyilli asfalt çalışmalarının olması, asfalt beleş uygulaması vicdanları yaralamıştır. Nereden gelirse gelsin hizmetlerin parasını milletimiz ödemektedir. Kontrolsüz yabancı vatandaş göçü; Artık yabancı uyruklu vatandaşlarımızın Yalova’mızda ikamet etmeleri ve yaşamlarını burada sürdürmeleri sonucunda şehrimizin toplumsal kurallarına uyumda entegrasyon sorunu yaşamalarına her gün şahit oluyoruz. Özelde Yalova’mızda yaşanan bu sorun ancak genel politikalarla düzeltilebilir” şeklinde konuştu.

‘Baraj yetersiz, karma OSB ciddi endişe’

Su şehri olan Yalova’nın barajlarının yetersiz olması ve bununla ilgili suyun depolanması ya da korunması ile ilgili yeterli adımların olmamasının ciddi bir sorun olduğunu ifade eden İl Başkanı Demirhan, “Gökçe barajının ana isale hatlarının ve şebeke hatlarının yenilenerek kaçak ve şebeke kayıpları engellenebilir. Karma OSB kurulması konusunda çok ciddi endişeler taşıyan kamuoyu maalesef aydınlatılmadı. Bu hususta yapılan ve yapılacak olan alt yapı ve atık yönetimi konusunda neler yapıldı? Karma OSB’nin birden bire tüm gündemlerden daha öne çekilerek ilimizin birincil tartışma konusu olmasının müsebbihi en başta seçilmişlerdir. Halkın emanetini taşıyan seçilmişlerimizin, kamuoyunu acil aydınlatması gereken hususlardaki duyarsızlığı halkımızı rahatsız etmektedir. Ekonomik yatırımlar ve işgücüne destek olacak faaliyetlere kimse bir şey demiyor. Fakat çevre ve altyapı düzenlemeleri için yapılacak çalışmalar ve tedbirler konusunda nasıl çalışma yapılmaktadır? Plansız ve aniden gelişen bu konular akıllara şu soruyu getirmektedir: Karma OSB çalışması ve girişimi bir sipariş midir? Birilerine hazırlanan bir rant kapısı mıdır? İlimize ve halkımıza faydaları ve zararları detaylandırılmış mıdır? Bu konuda bir SWOT analizi yapılmış mıdır? Oluşturulan Sanayi OSB (Yalova İmes Makine İhtisas OSB, Yalova Kompozit Ve Kimya İhtisas OSB, Yalova Avrasya Giyim İhtisas OSB, Yalova Gemi İhtisas OSB, Yalova Taşıt Araçları Yan Sanayi İhtisas OSB, Yalova Çiçekçilik İhtisas OSB) bölgelerindeki mevcut yasaların yetersizliği ve siyasal düzenlemelerle çelişki olduğundan gereksiz bürokrasi oluşması, OSB bölgelerinin seçilen arazileri ile ilgili rant ilişkilerinin oluşması ve cazip hale getirilememesi, özellikle Yalova Çiçekçilik TDİOSB ( Tarıma dayalı İhtisas Organize Sanayi) alanı içinde yer alan maliye hazinelerinin satın alma bedelinin yüksek olması ve TDİOSB’nin su sorununu çözmek amacıyla DSİ ( Devlet Su İşleri ) tarafından debi okumaları tamamlanan Akdere barajının bir an önce yapımına başlanması gerekir” dedi.

‘OSB’lerden muhtemel çıkacak 30 milyon küp hafriyat nereye dökülecek?’

Bölgeye yaklaşık 300 fabrika kurulacağını, aynı zamanda kağıt fabrikası ve deri fabrikası gibi fabrikaların da kurulmasının öngörüldüğünü söyleyen Demirhan, “Dilovası, Trakya’ya taşınmak isteniyordu. Patronların kabul etmemesinden dolayı Yalova’ya göz dikildi. Tersaneler göz önünde fakat bu tersanelere Yalova’dan işçi bulunamıyor. İşçilerin büyük çoğunluğu Gebze, Pendik, Kartal, Kocaeli ve Karamürsel’den geliyor. OSB’lerin planlarına göre sadece Çiftlikköy ilçemize en az 100.000 nüfus artışı olacak. Bu nüfusun suyu olacak mı ? OSB’lerin kullanacağı su nasıl bulunacak? ( Özellikle son zamanlarda gündemde yer alan ciddi sorunlarımızdan biri olan Kuraklık meselesi). Kağıt fabrikaları açılırsa ihtiyaç olunacak olan su nereden karşılanacak? Tarıma elverişli topraklar heba olacak. Bu konuda neden bir toprak çalıştayı yapılmıyor? Yalova’nın önceliği tarım ve turizm olmalıdır. Şifalı termal sularımız var. Neden sağlık turizmine yönelmiyoruz? Sıcak sularımızı kimseye rant kapısı yaptırmayalım. İlçelerimizin az gelişmişliği ve yatırımın gitmemesi, Termal ilçemizde bulunan kaplıca suyunun dünyaca ünlü olmasına rağmen Türkiye’deki ve dünyadaki pazarda layıkıyla yerini bulamaması, Çınarcık ilçemiz iç turizmine daha iyi hizmet vermesi için daha geniş kapsamlı yatırımların yapılması gerekiyor. Örneğin sağlık turizminde Termal ilçemizin markalaşmasını, Çınarcık ilçemizin de turizmde markalaşması için projelerin geliştirilmesi gerekiyor. Şehirde tek bir merkez ve meydan olması dolayısıyla çarpık kentleşme ve bu nedenle kalabalıklaşmanın artması bir diğer sorundur. Şehrimizin kazanımı olan 2008 yılında kurulan üniversitemizin fiziki binalarının yapımının mimari uyumsuzluğu ve kampüs yapısının hala tamamlanamamış olması, şehrin sorunları ile ilgili eğitim ve teknik destek verilmesi konusundaki eksiklikler Yalova’mız için ciddi bir sorundur” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.