DOLAR 20,8859
EURO 22,5679
ALTIN 1.327,45
BIST 4.959,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Yalova 26°C
Az Bulutlu
Yalova
26°C
Az Bulutlu
Cum 21°C
Cts 23°C
Paz 24°C
Pts 25°C

DÜNYA MARKALARINA DEV HİZMET

DÜNYA MARKALARINA DEV HİZMET
18.11.2021
A+
A-

Yalova Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı, sanayi kentlerine hızlı analiz ve yanmazlık ölçümü hizmeti sağlıyor.

Yalova Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı bünyesinde bulunan cihaz, ekipman ve uzman kadrosuyla birçok alanda sanayi kuruluşları ve akademisyenlerin çalışmalarında önemli roller üstleniyor. Yalova Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarında yapılan çalışmalar hakkında basına önemli açıklamalarda bulunan Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci Ulaşım ve iş birliği bakımından stratejik bir konumda yer aldıklarını vurgulayarak, ‘Üniversitemizi ve laboratuvarımızı uluslararası boyutta geliştirdik. Dünyada ileri düzeyde gelişmiş, marka olmuş firmalara, farklı üniversitelere, akademisyenlere ve öğrencilere buradan analiz, test gibi konularda destek veriyoruz. Özellikle firmalardan çok ciddi talepler var, biz de bu taleplere karşılık vermeye çalışıyoruz.’ ifadelerini kullandı.

‘Geniş Kapsamlı ve Dijital Hizmet Olanakları’

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne kurumsal bir mahiyet kazandırdıklarını ve kabiliyetini çok yönlü olarak geliştirdiklerini söyledi. Birimin hem üniversiteye hem de çevreye çok yönlü hizmetler verebilen bir yapıya kavuşturulduğunu belirten Prof. Dr. Suat Cebeci, şu bilgileri paylaştı: “Merkezimizde modern bir sistem kurulmuş olup bunu daha da geliştirmeyi düşünmekteyiz. Diğer üniversitelerde de mevcut laboratuvarlardan bulunmakta ancak bizim merkezimizin işleyiş açısından artıları daha fazla. Burayı işlerlik bakımından çok pratik hale getirdik ve öyle bir kabiliyet geliştirdik ki diğer üniversitelerde bulunmayan ya da çok nadir olarak verilen hizmetleri de sağlıyoruz. Bu yolla iş dünyasıyla daha entegre bir çalışma yapmak süratiyle kamu, üniversite ve sanayi iş birliğini daha ileri düzeye taşımayı gaye edinmiş bulunmaktayız. Firmalar veya akademisyenler tarafından bir analiz veya test istenildiğinde bütün süreç, analiz sahipleri tarafından dijital ortamda takip edilebilmektedir. Analiz talebinde bulunan kişinin cep telefonuna analiz süreciyle ilgili bilgiler anında iletilmektedir ve analiz sonuçları da talepte bulanan kişilere SMS ile bildirilmektedir.”

‘Uluslararası Firmalarla İş Birliği’

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cebeci, Yalova’nın İstanbul, Kocaeli ve Bursa’daki sanayi bölgelerine yakınlığına dikkat çekti. Ulaşım ve iş birliği bakımından önemli bir konumda yer aldıklarını anlatan Prof. Cebeci, “Dünyada ileri düzeyde gelişmiş, güçlü firmalara buradan analiz, test gibi konularda destek veriyoruz. Üniversitemizi ve laboratuvarımızı uluslararası boyutta geliştirdik ve o anlamda çok ciddi talepler var. Bu taleplere karşılık vermeye çalışıyoruz.” dedi.

‘Hızlı ve Güvenli Analiz Sistemi’

Yalova Üniversitesi Merkez Araştırma Laboratuvarı – Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gökhan Temel ise en büyük avantajlarından birinin, kendisine ulaştırılan numuneyi en geç 48 saat içinde sonuçlandırabilmeleri olduğunu vurguladı. Merkezin öne çıkan diğer avantajlarına değinen Temel, şunları kaydetti: “Analiz sistemimize entegre ettiğimiz otomasyon sistemi sayesinde müşterilerimiz ile bizim ya da başka üniversitelerdeki akademisyenlerin gönderdikleri numuneleri burada benzersiz olarak kodluyoruz. Numuneler kodlandıktan sonra otomasyon sistemine giriliyor ve yalnız numune kodu ile analizi yapacak görevli personele gönderiliyor. Hızlı bir şekilde analiz güvenliği çerçevesinde bu analizlerimizi taahhüt ettiğimiz süreler içinde sonuçlandırıp sonuçları otomasyon sistemi üzerinden analiz sahiplerine gönderiyoruz. Bu yaptığımız kurumsal iş sayesinde de çalıştığımız firmaların, diğer firmalara bizi önermesiyle daha geniş çerçevede hizmet sunmaya başladık. Merkezimizde, enjeksiyon kalıplama, mekanik ve darbe testleri, plastik malzemelerin türlerinin belirlenmesi, ileri mikroskobik görüntüleme ve malzemelerin ısıl özelliklerinin tespiti gibi analizler yapılıyor. Türkiye ve dünya çapında ismi duyulmuş markalara da son birkaç aydır hizmet veriyoruz. Hammadde sağlayıcıları, geri dönüşüm sektörü, malzeme mühendisliği alanında çalışan firmalar ve üniversitelerdeki akademisyenler buradaki analizleri tercih ediyor.”

‘Farklı Üniversitelere Hizmet Desteği’

Prof. Dr. Gökhan Temel, laboratuvarlardaki plastik enjeksiyon cihazının da tercih edilmelerinden önemli bir etken olduğunu belirtti: “Bu cihaz sayesinde bu cihaza sahip olmayan işletmelerin plastik hammadde numunelerini burada test için şekillendirip üretebiliyoruz. Aynı zamanda başka üniversiteler ya da kendi üniversitemizdeki araştırmacı ve öğrencilerimiz kendi yaptıkları ham maddelerle buradaki cihazımızda analiz için test parçaları üretebiliyor.” diye konuştu. Marmara Bölgesi başta olmak üzere birçok bölgedeki üniversitelere de hizmet veren Yalova Üniversitesi Araştırma ve Uygulama merkezi, mekanik, termal analiz, mikroskobik görüntüleme, polimer işleme, yakıt analiz, çevre analiz, kromatografi ve spektroskopi laboratuvarlarından oluşuyor. Mekanik laboratuvarında, polimer ve metal malzemelerin aşınma, darbe, çekme, sertlik analizleri yapılıyor. Termal Analiz Laboratuvarı, polimerler, polimer karışımları, elastomerler, kompozitler, su ve çevre, ilaç ve gıda alanlarına hizmet edecek şekilde farklı yöntemlerle termal özelliklerin tayini işlevini görüyor. Mikroskobik görüntüleme laboratuvarında, polimer, seramik, metal, bitki gibi malzemeler inceleniyor, kimyasal bileşimler hakkında bilgiler elde ediliyor. Polimer işleme laboratuvarında ise polimer malzemelerin şekillendirilme süreçlerine ait proses şartlarının optimizasyonu, polimer-katkı reçetelerinin belirlenmesi, polimer karışımlarının hazırlanması, polimer esaslı kompozit malzemelerin hazırlanması konularında araştırma ve ürün geliştirme çalışmaları yürütülüyor. Aynı zamanda enjeksiyon cihazı kullanılarak uygun kalıp ile sektörün ihtiyacı olan her türlü plastik parça seri olarak üretilebiliyor. Diğer laboratuvarlarda ise yanmazlık testleri, benzin, motorin, fuel-oil, biyodizel yakıtı ve atık yağ numunelerinin analizleri gerçekleştiriliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.