DOLAR 18,8053
EURO 20,4336
ALTIN 1.164,91
BIST 5.191,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Yalova 6°C
Hafif Yağmurlu
Yalova
6°C
Hafif Yağmurlu
Paz 6°C
Pts 5°C
Sal 6°C
Çar 10°C

KONTROLLÜ NORMALLEŞME SÜRECİNE DAİR DETAYLAR

KONTROLLÜ NORMALLEŞME SÜRECİNE DAİR DETAYLAR
02.03.2021
A+
A-

İçişleri Bakanlığı’nın yeni genelgesine göre, hafta içi 21.00-05.00 saatleri arasında tüm Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması devam edecek.

İllerin risk gruplarına göre Valilik tarafından Hıfzıssıhha Kurul kararlarının alınacağı ve bugünden itibaren (2 Mart) kontrollü normalleşme döneminin başladığı belirtildi. 30 Ekim’deki genelgedeki “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi’nde” yer alan istisna/muafiyetler ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilecek. Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında;

21.00-05.00 saatleri arasında sokak kısıtlaması uygulanacak

Hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında tüm Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Hafta sonlarında ise; Düşük ve orta risk grubunda yer alan iller hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak.

Cumartesi kısıtlama yok

Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, cuma 21.00 – cumartesi 05.00 saatleri arasıyla cumartesi 21.00’den başlayıp pazar gününün tamamını kapsayıp pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak. Bu illerde cumartesi günleri 05.00-21.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak.

Düşük ve orta riskli illerde 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altının sokak kısıtlaması kaldırıldı

Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı genç ve çocukların sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacak.

Yüksek ve çok yüksek illerde sokak serbestisi uzatıldı

Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde; 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı için getirilen sokağa çıkma süreleri 3 saatten 4 saate yükseltilecek. 65 yaş ve üzeri vatandaşların 10.00-14.00 saatleri arasında, 20 yaş altı çocuklar ve gençler ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

Sınav günü muafiyet

Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde; Milli Eğitim Bakanlığı’nca yüz yüze eğitim/sınav yapması uygun görülen eğitim kurumlarının öğrenci/öğretmen/çalışanlarının durumlarını eğitim kurumlarınca verilecek kurum adresi ile çalışma/ders programını ihtiva eden belge ile belgelendirmeleri şartıyla, güzergah ve ilgili saatlerle sınırlı olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Çok yüksek riskli iller dışında restoranlar açık

Düşük, orta ve yüksek risk gruplarında belirlenen kapasite oranlarına göre 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek olan yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile kıraathane ve çay bahçesi gibi işyerleri için Sağlık Bakanlığı COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşulları (masalar ve koltuklar arası) göz önünde bulundurulacak.

Açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite sınırlaması oranı uygulanarak mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecek.

19.00’dan sonrası için gel-al ve paket servis düzenlemesi

Bu risk gruplarındaki yeme-içme yerleri 19.00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-00.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek.

Yüksek illerde paket servis saatleri

Çok yüksek risk grubunda yer alan illerde yeme içme yerleri, 10.00-20.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 20.00-00.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek. İşyeri içerisinde hizmet sunulmayacak.

Restoranlara oturma düzeni planı

COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ndeki mesafe kuralları ile kapasite kullanım oranlarına göre yeme-içme yeri için oturma düzeni planı hazırlanacak. İçeride aynı anda bulunacak müşteri sayısı müşterilerin içeriden ve dışarıdan rahatlıkla görebileceği şekilde ilan edilecek.

Restoranlara girişte HES kodu kontrolü yapılacak

HES kodu olmadan müşteri kabul edilmeyecek. Yeme-içme yerlerinde onaylanan oturma düzeninde belirtilen şeklin dışında mekanda kesinlikle fazladan masa-koltuk bulundurulmasına müsaade edilmeyecek.

Halı saha ve havuzlar düşük ve orta risk grubunda açık

Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde HES kodu kontrolü ile seyirci, refakatçi ve misafir alınmaması kaydıyla halı saha, yüzme havuzu gibi tesisler 09.00-19.00 saatleri arasında hizmet verebilecek.

Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illeride yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalmaya devam edecek.

Nikah ve düğünlere düşük ve orta risk düzenlemesi

Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, kişi başına minimum 8 metrekare alan ayırmak, katılımcı sayısı 100’ü geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek.

Yüksek ve çok risk grubunda yer alan illerde kişi başına minimum 8 metrekare alan ayırmak, katılımcı sayısı 50’yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak şartıyla nikah ve nikah merasimi yapılabilecek.

Toplu etkinliklerde yeni normal

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlikleri düşük, orta ve yüksek risk gruplarında; kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere ilgili kurum/kuruluşların yetkililerince her türlü tedbir alınarak yapılabilecek.

Çok yüksek riskli illerde etkinlikler yasak

Çok yüksek risk grubunda yer alan illere ise yeni bir karar alınıncaya kadar, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlik ertelenecek.

Nikah ve düğün için en az 3 gün önceden izin alınması gerekiyor

Benzer şekilde nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlerde de kişi ve alan sınırlamalarının kontrolünün sağlanması için nikah ve/veya düğün salonu işletmelerince yapacakları her türlü organizasyon öncesinde kişisel verilere yer verilmeksizin hangi günde hangi saat aralıklarında nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğün organizasyonu yapacaklarının en az 3 gün öncesinden Valilik/Kaymakamlıklara e-Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden ya da doğrudan dilekçe ile bildirilmesi sağlanacak.

Kamuda normal mesai

2021/5 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’yle kamudaki çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülmüş olup Valiliklerce gerek görülmesi halinde Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla kademelendirilmiş mesai başlama ve bitiş saatleri tespit edilebilecek.

“Temizlik, maske ve mesafe kurallarına uyulması büyük önem taşımaktadır”

Açıklamada, salgınla mücadelede kalıcı başarının sağlanması için temizlik, maske ve mesafe kurallarına toplumun tüm kesimlerince azami düzeyde uyulmasının büyük önem taşıdığı ve aşılama programıyla hızla artan aşılanan nüfus oranıyla beraber tüm illerde beklenen normalleşme kararlarının alınmasının daha da kolaylaşacağı vurgulandı.

Kurallara uymayanlar için 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem yapılacağı ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin TCK’nın 95 inci maddesi kapsamında adli işlemlerin uygulanacağı hatırlatıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.